13 Şubat 2015 Cuma

sevgililer günü kurabiyelerimiz

Sevgililer gününe 1 kala bizde hazırlandık bu yıl.Okuldan gelince , 'yarın kıpkırmızı giyineceğiz'dedi.Anladım ki sevgililer gününü kutlayacaklar.Kıyafet işi tamamdı.Kırmızı pantolon ,kırmızı ceket , kırmızı gömlek,kırmızı çorap ,hepsi vardı Allaha şükür.Çünkü Emir Bey duyduysa bir şey onu mutlaka aynı şekilde yerine getirecekti.


Öyle de oldu.Sabah kalkar kalkmaz ,kıpkırmızı giyinceğim dedi.Oğlum pantolon jean olsun bari desemde nafile.Giyindi kıpkırmızı .

Bende payıma düşeni yaptım.Ne zamandır şeker hamurlu şekilli kurabiye yapmak istiyordum . Şeker hamurunu hazır aldım.Emir ile birlikte önce tarçınlı kalpli kurabiyelerimizi yaptık,fırına attık.
Ve en heyecanlı an .Bu semsert şeker hamuru nasıl yumuşayacak? zemine yapışmadan alınacak?
Önce şeker hamurunu küçük küçük parçaladım.sonra üç beş parçayı birleştirip yoğurdum , merdane ile evir çevire derken yumuşadı.Zemine nişasta dökmek gerekiyor, aksi halde yapışıyor ve olduğu yerden kalkmıyor.İnce açmak da önemli .Ne kadar az yerlerse o kadar iyi. İnceceik açtım .kurabiyenin kalıbıyla kalıpları çıkardım.Kurabiyerlin üzerine yapıştırmak için arkalarına biraz su sürüp nazikçe yapıştırdım.
Kıpkırmızı kurabiyeler olunca bunlara bir şey yapmak gerek dedim.Dr.oetker'in süsleme glazürü ile kuzuların isimlerini yazdım üstüne .Çok güzel oldu.Afiyetle yesinler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder